ASTROKARTOGRAFİ İLE ORTA NOKTALAR 

 

 

 

ASTROKARTOGRAFİ İLE ORTA NOKTALAR

Astrokartografi teknikleri içinde yer alan ve  mutlaka incelenmesi gerekli olan orta noktalardan (midpoint) bahsedeceğim.

Astrololji’de Orta Noktalar iki nokta arasındaki orta boşluğa atıfta bulunan özel bir terimdir. Bir orta nokta, iki nokta arasındaki boşluğun ortasında yer alır ve bir kombinasyonun bir şeklidir. Noktaların dört yönde hareketi vardır ileri ve geri, yukarı ve aşağı, içeri ve dışarı. Orta nokta, bu yönlerden herhangi birinde herhangi iki nokta arasında bulunabilir. Normalde, bir orta nokta, daha resmi olarak zodyak boylamı olarak adlandırılan ileri ve geri yönde iki nokta arasındaki orta yeri ifade eder.

Halfsum, Avrupa’da daha yaygın olarak kullanılmaktadır. ‘Kombinasyon’, ‘yarım toplam’ ve ‘orta nokta’ terimleri,   birbirinin yerine kullanılabilir. Orta noktalar yeni bir kavram değildir ve muhtemelen 16. yüzyıldan önce aktif olarak kullanılıyordu. Orta noktalar, öncü çalışmaları ve yazıları bu kavramı astrologlar arasında popüler hale getirmek için çok şey yapan Almanya’daki Ebertin ailesinin Kozmobiyoloji okulu tarafından batı dünyasında popüler hale getirilmiştir.

ASTROKARTOGRAFİ de gezegenlerin açılarını (kavuşum, kareler, üçgenler, sekstiller)  gösteren çizgiler ve bununla birlikte gezegen orta noktalarını oluşturmak da mümkündür. Bir gezegen orta noktasının normalde gök boylamında bir orta nokta olarak hesaplandığı ve “Zodyak” haritalama seçeneği seçildiğinde bu konvansiyona bağlı kalındığı unutulmamalıdır. “In Mundo” seçeneği seçildiğinde, gezegen orta noktası bunun yerine sağ yükselişte orta nokta olarak hesaplanır. Bu ayarlama, bu hesaplamaların yapıldığı koordinat sistemiyle tutarlılığı sağlamak için gereklidir. Bu genişletilmiş teknikler yalnızca gelişmiş bilgisayar yazılımlarının ortaya çıkmasıyla popüler hale geldiğinden, literatürde bunlar hakkında henüz çok az şey yazılmıştır. Astrokartografi eğitimlerinde  https://www.ayastrolojiakademisi.com/astrokartografi/ bu tekniklerden ayrıca bahsetmekteyim.

Astrolojik açıdan iki orta nokta kombinasyonunun uzayda aynı yerde buluştuğu özel bir durumdur. Bir orta nokta başka bir orta noktaya açı yaptığında, bir gezegen resmi oluşur. Bu önemli bir kavramdır ve noktaların mesajları ve anlamları iletmek için nasıl birleştiğine dair fikirleri güçlendirir.

Radikal bir karar öncesi astrokartografi danışmanlığı için ofis ortamında yada online olarak seans alabilirsiniz.

Konumunuzu değiştirin hayatınız değişsin…

Hülya Ataşcıoğlu Aykul 

Astro*Carto*Graphy ® Practitioner

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.ayastrolojiakademisi.com/wp-content/uploads/2018/07/planets_footer.png

Bizi Takip Edin

error: Content is protected !!